אילו תוספות בנייה ניתן לבצע למבנים קיימים - נטו שיפוצים
שיפוצים

שיפוצניק איכותי עם נטו שיפוצים

שיפוצניקים מקצועיים בפריסה ארצית


אילו תוספות בנייה ניתן לבצע למבנים קיימים

פורסם על ידי פבר 23, 2020 ב טיפים לשיפוץ | 0 תגובות

סוגי תוספות הבניה שניתן להתקין ולבצע במבנים קיימים מגוונים ביותר. חלק ניכר מהתוספות השונות מחייב קבלת אישור, כלומר היתר בניה. אלמנטים מסוימים שבעבר הצריכו תהליך מורכב למדי, אפשריים כיום להוספה בהליך קצר, כאלה הן למשל פרגולות מעץ. אלמנטים אחרים, ניתנים לאישור רק לאחר בחינת מכלול השיקולים על ידי ועדה מתאימה. להלן נכיר את סוגי התוספות שניתן לבצע, בכפוף לקבלת האישורים והכנת תוכנית כנדרש.

בניית תוספת בניה, מהי?

לכאורה, ניתן להניח כי תוספת בניה הינה כל שינוי והוספה של מרכיב, למבנה או לבניין גמור. אך כפי שמסבירים מחברת אלונים בתי עץ, התמונה יותר מורכבת מזה. תוספת בניה תיחשב ככזאת, על פי רוב כאשר לאחר ביצוע הבניה תתקבל תוספת שטח למבנה הקיים. קבלת אישור לאחר הגשת תוכנית יכולה להיעשות באם ניתן לנצל זכויות בניה שאושרו בעבר או כאשר מאשרים זכויות בניה חדשות לאחר הגשת הבקשה.

אילו סוגים של תוספות בניה נחשבים לנפוצים למדי

את תוספות הבניה הנפוצות, ניתן לחלק לכמה סוגים:

  • הוספת חדר – תוספת בניה של חדר נוסף (או כמה חדרים) ניתן לבצע למשל על הגג. ניתן לשלב תוספת בניה עם שינויים במרפסת. אפשרות אחרת היא להקים קונסטרוקציה שעליה יוצקים תשתית או בונים חדרים או אגפים מעץ.
  • הוספת מרחב מוגן – תוספת כגון ממ”ד או ממ”ק נהוגים במבנים ישנים, שנבנו מלפני המועד שבו היו נהוגים חדרי ביטחון אלה. יש שיטות להוספת ממ”ד לבית פרטי ויש שיטות להוספת ממ”דים לגובה, במבנה רב קומות (בניין מגורים, משרדים וכדומה).
  • הוספת מרפסות – לרוב מדובר כיום על מרפסות שמש. בחלק מהמקרים משלבים בהקמת המרפסות גם חיזוקים שונים למבנה.
  • פרגולות – תוספת מאוד נפוצה, מקובלת מאוד בגינות, על גגות בנויים וכדומה.
  • סגירות לעסקים – תוספת שנועדה לסגור שטח, לרוב עבור מסעדה, בית קפה וכדומה. הסגירה עשויה להיבנות מעץ, שילובים עם אלומיניום וחומרים נוספים. לרוב אין מדובר בתוספת שיוצקים מבטון או בונים בלבנים.
  • שינויים של שטחי שירות קיימים, כדוגמת תוספת בניה על בסיס מרתף, בחניה, תוספת מחסנים ועוד.

האם יש סייגים חשובים לביצוע תוספת בניה

על פי חוק, ניתן לבצע תוספת בניה רק באישור הגורם המוסמך. ישקלו היבטים מגוונים כדוגמת סוג התוספת, התב”ע (תוכנית בניין עיר מאושרת), ייתרה לניצול של זכויות בניה שלא נוצלו קודם לכן. שיקולי בטיחות (לעניין ממ”דים).

בכל מקרה ומקרה, מתבצע איזון בין זכויות מגיש הבקשה להיתר לבין זכויותיהם של בעלי נכסים סמוכים. אלה עשויים להגיש התנגדות באם לדעתם אישור תוספת הבניה תפגע בהם. למשל, אם הוספת חדר על הגג תחסום ראות לנוף או כיווני אוויר. על כל פנים, כל הליך של בקשה, קבל אישור והוספה של תוספת בניה נעשים לרוב בליווי גורמי מקצוע. חברות הנדסיות, יועצים, עורכי דין.

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


Open chat
שלח לי וואטסאפ :)
היי!
איך אפשר לעזור לך? :)