אילו ליקויי בניה באחריות הקבלן - נטו שיפוצים
שיפוצים

שיפוצניק איכותי עם נטו שיפוצים

שיפוצניקים מקצועיים בפריסה ארצית


אילו ליקויי בניה באחריות הקבלן

פורסם על ידי מרץ 8, 2019 ב טיפים לשיפוץ | 0 תגובות

ליקויי בנייה יכולים להיות בעייתיים מאוד ולפגוע משמעותית באיכות חייכם. הבעיה היא שלא תמיד ליקויי הבנייה ייראו מיד כאשר ניכנס לדירה בעיקר אם מדובר על דירה מקבלן. אלו ליקויי בנייה יהיו אחריות הקבלן ואלו לא?

מה ההסכם מול הקבלן אומר?

לפני שאתם מחליטים להאשים את הקבלן בכל מיני ליקויי בנייה שצצו אתם חייבים להבין שיש ליקויי בנייה. אם אתם רוצים לדעת שיש ליקויי בניה חוות דעת היא הדבר היחיד שיכול לעוזר לכם הרי לכם אין את העיניים המקצועיות כדי לאבחן את הבעיות ולהבין מה החומרה שלהם וכמובן מי אשם בהן. חשוב לזכור שההסכם עם הקבלן בעת קניית הדירה אמור להכיל בתוכו גם סעיפים שידברו על ליקויי בנייה אפשריים. חשוב לזכור שההסכם מול הקבלן חייב לכלול אחריות מלאה לתיקון הליקויים במועד ברור כדי שלא יקרה מצב שהמשפחה גרה בבית עם ליקויי בנייה שיכולים גם להיות מסוכנים מאוד.

ליקויים שקשורים בשטח המבנה

יש לא מעט ליקויי בנייה שיהיו בתחום אחריותו של הקבלן כאשר צריך לזכור שליקויים אלו לא יהיו רק ליקויים של בניה לא נכונה מבחינה מעשית, אלא גם ליקויים יותר רשמיים כמו למשל שטח המבנה. גם שטח המבנה צריך להיות לפי מה שנמסר ללקוח בעת קניית הדירה, הרי יש בעייתיות עם קנייה דירה מקבלן: היא עוד לא מוכנה. בגלל שהיא עוד לא מוכנה ואולי הפרויקט אפילו עוד לא התחיל, יש סיכוי טוב ששטח הדירה יהיה קטן הרבה יותר ממה שהוא היה צריך להיות. יש סעיף ברור מאוד בחוזה שידבר גם על הנושא הזה כך שאם הדירה קטנה יותר אתם תקבלו פיצוי כלשהו.

ליקויים במערכת האינסטלציה

אם יש ליקויים במערכת האינסטלציה הרי שהאחראי הבלעדי הוא הקבלן. יכול להיות שיש ליקוי שאתם גרמתם לו כמו למשל קדיחה במקום לא נכון, אך הסיכוי שזה יקרה יהיה נמוך מאוד. בדרך כלל הליקויים יהיו חיבורי צינורות לא נכונים, נזילות מהצינורות עצמם, משאבות שאינן תקינות בבנייני מגורים רבי קומות וכן הלאה. ליקויים במערכת האינסטלציה יכולים להיות פשוטים מאוד ויתוקנו תוך פחות משעה על ידי אינסטלטור אך לעתים יהיו בעיות הרבה יותר גדולות שגם יגרמו לנזק נוסף למבנה ואולי גם למערכות אחרות או לרכוש של הדייר.

גם ליקויים במערכת החשמל

ליקויים מערכת החשמל יהיו הרבה יותר גדולים מכיוון שמעבר לעובדה שהם יכולים לפגוע ברכוש, כמו למשל פגיעה במוצרים חשמליים, הם יכולים להיות מסוכנים. אם יש ליקויי בנייה חוות דעת הכרחית כדי לתבוע בבית המשפט אך בדרך כלל כאשר מדובר על דירה מקבלן, גם ליקויים במערכת החשמל ייפתרו ממש כמו ליקויים במערכת האינסטלציה, בלי התערות של ערכאות בית המשפט. בדרך כלל תקלות אלו נדירות יותר ואם הן קיימות, יסתכמו באי עמידה בעומסים של לוח החשמל. זו בעיה חמורה מאוד אך היא לא מסוכנת לחיי אדם ובדרך כלל תחום זה פחות נפוץ בבעיות מתחומים אחרים.

מרצפות, קירות וגם חיפויים

ליקויי הבנייה הכי נפוצים שיש הם אלו שקשורים בבנייה עצמה ולא במערכות. למשל, יכול להיות שהחיפויים שהותקנו ברכוש המשותף, כמו למשל בלובי, יכול לצאת מעט ואפילו ליפול. יכול גם להיות שהמרצפות אינן ישרות לחלוטין ואולי אחת מהן גם בולטת. יכול להיות שהקירות עצמם מוטים באלכסון ויכולות להיות עוד אלף ואחת בעיות דומות. חשוב לזכור כי התיקונים שיש לבצע לבעיות קטנות כמו אלו לא תמיד יהיו קטנים ופשוטים, לעתים יהיה צורך בבנייה מחדש. לכם בסעיפים עם הקבלן בחוזה הקנייה של הדירה, מצוינים גם הפיצויים שיקבלו הדיירים שיסבלו מליקויי בנייה אלו.

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


Open chat
שלח לי וואטסאפ :)
היי!
איך אפשר לעזור לך? :)