תכנון תשתיות לבניין מגורים חדש - נטו שיפוצים
שיפוצים

שיפוצניק איכותי עם נטו שיפוצים

שיפוצניקים מקצועיים בפריסה ארצית


תכנון תשתיות לבניין מגורים חדש

פורסם על ידי אוג 27, 2018 ב טיפים לשיפוץ | 0 תגובות

הליך בניית בניין מגורים חדש מתחיל בתכנון מקיף שנעשה על פי אלמנטים רבים אותם צריך לקחת בחשבון. התכנון הבסיסי חייב להיעשות על פי מצב נתון של גודל השטח המיועד, אחוזי הבנייה, מיקום הבית בתוך המגרש ופרמטרים חשובים נוספים שנקבעים על ידי הרשויות המקומיות. במסגרת כללים אלו יש צורך לקבוע את גודל הבית, כמות המפלסים, מיקום פתחי הכניסה אליו ועוד. בין אם מדובר בבתים פרטיים, בנייני מגורים גבוהים, מבנים  מסחריים או מבני תעשייה אחרים, כל אלו חייבים להיבנות על פי חוקי הבנייה המיועדים להם בישראל.

בכל בניין ישנם מספר מערכות חיוניות המותקנות בעת עבודות הגמר בין היתר מערכות אינסטלציה, חשמל, תקשורת, מיזוג אוויר וכו', מערכות אשר אמורות להיות חלק משלד הבניין. לרובן חלקים נסתרים שמותקנים בעת היציקה של הרצפות והקירות, חלקן בתוך הבלוקים הבנויים וחלקן גלויות ואביזרי הקצה שלהן גלויים. מערכת האינסטלציה, למשל, כוללת מערכות להולכת מים לתוך המבנה ומערכת להובלת המים המשומשים אל מחוצה לו. שתי  מערכות אלו נפרדות אלו מאלו אבל שתיהן חיוניות מאוד. אל תוך הבית מוזרמים מים נקיים מהמערכת הציבורית ובפתח כל מגרש מתקינים ברז ראשי עם שעון מים. הברז יכול לנתק ולחבר את הבניין למערכת הראשית על פי הצורך.

בקרבה לברז ומצידה הפנימי של המערכת נוהגים להתקין מערכת מז"ח (מונע זרימה חוזרת) מתאימה. המז"ח הוא למעשה מתקן מיוחד שמונע חזרת מים משומשים מתוך הבניין אל המערכת הציבורית. קיימים מספר דגמי מז"ח אשר נבדלים ביניהם במפרט ובצורת פעולתם. הדגמים המתקדמים יותר מיועדים עבור בניינים תעשייתיים, חקלאיים ואחרים שעושים שימוש בחומרי הדברה, דשנים, בכלור לחיטוי ועוד. חומרים אלו נמהלים במים המוזרמים לשימושים שונים, ולכן, חזרתם אל המערכת הציבורית מסוכנת מאוד ועלולה לגרום לזיהומים בקנה מידה רחב שיגרמו למחלות ואף למגיפות. מז"ח בעל אזור לחץ מופחת הינו הבטוח והיקר ביותר ומהנדס מתכנן יכניסו לתכניות בניין של מעבדות, בריכות שחייה, מבנים חקלאיים דוגמת חממות ועוד.

בעידן המודרני של ימנו תכנון בניין מגורים חדש אמור לכלות בתוכו גם התחשבות באיכות הסביבה הדוגלת בבנייה "ירוקה" ככל שניתן. הדבר אמור גם בבחירת מיקום ביחס לרוחות השמיים כדי להתחשב במיקום השמש ובמשטר הרוחות, הכנסת, אלמנטים של איטום ובידוד מעולים, שימוש בחומרים מבודדים בעת בניית קירות, התקנת מערכות שמנצלות היטב את המים המשומשים ואת מי הגשמים, התחשבות בחלחול מים אל הקרקע וכו'. כמובן בל נשכח כי נושא הבטיחות חשוב מאוד  גם כן ויוכנסו אלמנטים בטיחותיים נדרשים בכל מערכת בבניין.

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *